76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

Fot.: gov.pl

Obchody rocznicy honorowym patronatem objął Prezydent Polski Andrzej Duda, jednak w związku z pandemią nie odbyły się one wyjątkowo na terenie Miejsca Pamięci, a w przestrzeni internetowej.

Los dzieci w obozie był głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Program obchodów, których głównym motywem był los dzieci w Auschwitz, objął oficjalne wystąpienie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, a także m.in. świadectwa ocalałych, modlitwy i dyskusję „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”.

Główną część obchodów rozpoczęły wystąpienia dwóch Ocalałych z Auschwitz – Zdzisławy Włodarczyk oraz Anity Lasker-Wallfisch.

Następnie wystąpili prezydent Andrzej Duda, głos zabrali także przedstawiciele Izraela i Federacji Rosyjskiej. Ostatni podczas obchodów przemawiał dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

źródło: gov.pl

8 thoughts on “76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

  1. Nie było ani jednego Niemca w obozie w Oświęcimiu, gdy pojawili się Rosjanie, ponieważ oni już wcześniej w popłochu uciekli do Niemiec ! Tak więc to wyzwolenie to wielkie kłamstwo. Rosjanie po prostu weszli tam i zobaczyli wygłodniałych, wycieńczonych Polaków ! Nie było żadnych walk, ! Wiem o tym z opisu zawartego w liście więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu napisanym do rodziny, który został mi przesłany od jego siostry. Więzień ten na wskutek wycieńczenia zmarł parę dni po wejściu Rosjan a nie po jakimś tam wyzwalaniu, którego nie było ! To jest propaganda! Potwierdzeniem na to są również autentyczne filmy z tamtych czasów, fotografie i wywiady ukazujące się w Niemczech !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *