Opłata za przesyłkę – uważaj, to może być oszustwo

Fot.: Policja

Oszuści internetowi stosują różne metody, by uzyskać dostęp do naszych danych. Zdobyte informacje wykorzystują później do kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Prośba o dopłatę do przesyłki stała się stałym procederem przestępców. Tym razem, ofiarą oszustów stał się mieszkaniec powiatu sokólskiego, który stracił ponad 20 000 złotych.

O stracie kilkudziesięciu tysięcy złotych zadecydowała łatwowierność i zauroczenie mieszkańca powiatu sokólskiego. Pokrzywdzony na jednym z komunikatorów internetowych poznał osobę podającą się za obywatelkę Belgii. Rozmówczyni od kilku miesięcy prowadziła z 30-latkiem korespondencję, opowiadając o prowadzonym biznesie i częstych podróżach. Fortelem przygotowanym przez oszusta była informacja o awarii statku, którym kobieta miała podróżować z Cypru do Turcji.

W dalszej korespondencji rozmówczyni opowiedziała mężczyźnie o posiadaniu przy sobie gotówki w kwocie 1 300 000 dolarów amerykańskich. Jednocześnie wyraziła obawę przed atakiem ze strony piratów. Kobieta przekonała 30-latka, że wyśle mu paczkę z pieniędzmi, pod warunkiem opłacenia przez niego kosztów przesyłki. Nie podejrzewając przestępczego podstępu mężczyzna, na podane przez kobietę konto, wpłacił ponad 20 000 złotych. Kolejnym krokiem oszusta była prośba o wpłacenie pieniędzy potrzebnych do uzyskania certyfikatu legalności pieniędzy. Miało być to ponad 8 000 funtów. Kiedy pokrzywdzony zorientował się, że mógł paść ofiarą przestępstwa, o całej historii opowiedział policjantom.

źródło: KWP w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *