Nie żyje Krzysztof Kowalewski. Aktor miał 83 lata

Fot.: Krzysztof Kowalewski/screen YouTube

Krzysztof Kowalewski, polski aktor filmowy, telewizyjny i radiowy zmarł dzisiaj w wieku 83 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła rodzina.

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1927 roku w Warszawie. W 1960 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Na ekranie zadebiutował w 1960 r. w filmie Aleksandra Forda “Krzyżacy”. Występował na deskach wielu teatrów, zajmował się także dubbingiem.

Krzysztof Kowalewski znany był z licznych ról komediowych. Zagrał w wielu filmach oraz serialach, m.in. w: „Krzyżakach”, „Potopie”, „Nie ma róży bez ognia”, „Brunecie wieczorową porą”, „Polskich drogach”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „07 zgłoś się”, „Misiu”, „Zmiennikach”, „Pannie z mokrą głową”, „Nocnym graffiti”, „Awanturze o Basię”, “Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Szpitalu na perypetiach”, „Nigdy w życiu”, „Daleko od noszy” czy w „Amatorach”.

Aktor przez wiele lat był związany z Teatrem Polskiego Radia. Kowalewski radiosłuchaczom znany jest przede wszystkim z głównej roli w słuchowisku “Kocham pana, panie Sułku”, emitowanym na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

W 2002 roku aktor uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2009 roku odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

rzo

źródło: nwk24.pl/M.P. 2002 nr 50 poz.722/archive.is/LLVtZ/Media

3 thoughts on “Nie żyje Krzysztof Kowalewski. Aktor miał 83 lata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *