Wielomilionowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

Fot.: screen video

Niemal 13 mln zł dla Tomasza Komendy. To zadośćuczynienie i odszkodowanie za 18 lat niesłusznie spędzonych w więzieniu. Taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Opolu. Choć Komenda był niewinny, został przed laty skazany za gwałt i morderstwo 15-latki.

Sąd Okręgowy w Opolu przyznał Komendzie 12 milionów złotych zadośćuczynienia i 811 533,12 tysięcy złotych odszkodowania za lata, które spędził w zakładzie karnym. Jest to najwyższe w historii polskiego sądownictwa zadośćuczynienie i odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności. Pieniądze ma wypłacić Skarb Państwa.

W maju 2018 roku Sąd Najwyższy uniewinnił mężczyznę z zarzutu zabójstwa 15-letniej Małgorzaty. Do morderstwa w Miłoszycach na Dolnym Śląsku doszło w sylwestrową noc 1996 roku. Komenda za tę zbrodnię został skazany w 2004 roku. W więzieniu spędził 18 lat. Był wówczas poniżany, bity i maltretowany przez współwięźniów. Trzykrotnie próbował popełnić samobójstwo. Nikt mu nie wierzył, że jest niewinny. Przeprowadzono dodatkowe śledztwo, które wykazało, że mężczyzna nie ma nic wspólnego ze zbrodnią sprzed lat.

Tomasz Komenda domagał się w sumie 18 milionów złotych, czyli 1 miliona za każdy rok spędzony w więzieniu. Poniedziałkowy wyrok nie jest prawomocny.

rzo

źródło: nwk24.pl/Media

21 thoughts on “Wielomilionowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

  1. Jaką część tej kwoty zapłaci sędzia (sędziowie) który wydał taki wyrok? Dlaczego to JA mam znów płacić za sędziego który nie zna prawa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *