Rząd przyjął zmiany w ustawie o dowodach osobistych

Fot.: gov.pl

We wtorek (16 lutego br.) Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Przygotowane przez MSWiA rozwiązanie wprowadza do dowodu osobistego m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów UE.

Zamierzeniem rozporządzenia Unii Europejskiej jest ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów przez usunięcie istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów, służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Akt ten nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków dotyczących niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości w tym m.in.: obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej.

Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej oznacza, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Elektronicznie o dowód ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców. 

Nowe dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat.  Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok. 

Zmieni się zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego. Zostanie dodany podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych dzieciom do 12. roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu. 

Projekt dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych i dokumentów pobytowych. Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Nowe rozwiązania wejdą w życie 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. 

źródło: gov.pl

2 thoughts on “Rząd przyjął zmiany w ustawie o dowodach osobistych

  1. no tak – odciski palców zbierane są od osób podejrzanych o przestępstwo lub na nim złapanych.
    więc teraz wszyscy EuroPejczycy będą podejrzanymi. pięknie

  2. ja nie posiadam niewolniczego aktu zgonu od ponad 20 lat nie używam i posługuje się wyłącznie paszportem.
    Będąc w urzędach niewolniczych nazywanymi miejski itp zwracają mi uwagę, że mam posiadać akt zgonu nazywanym Dowodem Osobistym
    Ja odpowiadam, że każdy dokument z fotografią i z danymi osobowymi jest tym, którym można potwierdzić swoją tożsamość i 2 dopóki antypolskie rządy nie zmienią prawa odnośnie pożyczek takiego dokumentu nie wyrobie ponieważ, luki prawne związane z dokumentem nazywanem Dowodem Osobistym pozwalają przestępcom na użycie ich do celów o aspekcie kryminalnym.
    To Rządy w POLIN odpowiedzialne są za długi osób, które padły ofiarą takich nadużyć i to właśnie to szambo rządów PiS czy też wcześniej PO i SLD ponoszą odpowiedzialność za zakupy na te dokumenty osób trzecich a nie ich właścicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *