Nie żyje Jan Lityński. Utonął ratując psa. Polityk miał 75-lat

Fot.: screen video/YouTube

Nie żyje Jan Lityński, były działacz “Solidarności”, były poseł oraz doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak przekazała Lena Kolarska-Bobińska polityk utonął, gdy ratował psa. Miał 75 lat.

O śmierci Jana Lityńskiego powiadomił Eugeniusz Smolar, działacz opozycji w czasach PRL. “Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze” – napisał na Facebooku. Europosłanka KO i była minister nauki Lena Kolarska-Bobińska poinformowała na Twitterze, że Jan Lityński utonął w Narwi, gdy ratował swojego psa.

Jan Lityński urodziła się 18 stycznia 1946 roku w Warszawie. Był posłem oraz doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. W latach 1964–1968 studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był organizatorem i uczestnikiem strajków studenckich w 1968 roku. Zajął się zbieraniem podpisów pod listem w obronie Adama Michnika. Uczestniczył w demonstracji przeciwko zdjęciu “Dziadów” z repertuaru Teatru Narodowego. Skazano go wówczas na 2,5 roku więzienia i relegowano z uczelni. W 1976 roku był współzałożycielem “Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Był wielokrotnie aresztowany. W 1977 roku działał jako współredaktor “Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Został członkiem KSS “KOR” i współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS “KOR”. 12 października 2010 został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi, a funkcję tę pełnił do 5 sierpnia 2015.

W 2006 roku Jan Lityński odznaczony został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim, a w 2008 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski uhonorował go Krzyżem Wolności i Solidarności.

rzo

źródło: Twitter/nwk24.pl

16 thoughts on “Nie żyje Jan Lityński. Utonął ratując psa. Polityk miał 75-lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *