Aleksander Doba nie żyje. „Zmarł śmiercią podróżnika”

Fot.: Aleksander Doba/Facebook

Nie żyje Aleksander Doba. Polski kajakarz i podróżnik miał 74 lata. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki” – poinformowano na oficjalnym profilu Aleksandra Doby na portalu społecznościowym.

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 roku w Swarzędzu. Był kajakarzem i podróżnikiem. W plebiscycie „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii świata samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, a dokonał tego wyłącznie siłą swoich mięśni. Doba wystartował 26 października 2010 roku ze stolicy Senegalu, Dakaru. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 kilometrów 2 lutego 2011 roku dotarł do Acarau w Brazylii. Następne wyprawy kajakiem przez Atlantyk odbyły się na przełomie 2013 i 2014 roku oraz w 2017 roku. Opłynął kajakiem także Morze Bałtyckie oraz jezioro Bajkał. Był dwukrotnym złotym, a także srebrnym oraz brązowym medalistą Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

W 2015 roku Aleksander Doba został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

rzo

źródło: nwk24.pl/Facebook/Media

102 thoughts on “Aleksander Doba nie żyje. „Zmarł śmiercią podróżnika”

  1. Pingback: keto diet diarrhea
  2. Pingback: keto gumbo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *