Reformy w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Fot.: Adam Guz/KPRM

Zauważamy potrzebę pilnych zmian w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, dlatego tworzymy ogólnokrajowy system wsparcia pacjentów niepełnoletnich. Wdrażanie nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego pozwoli na szybką i wczesną pomoc nieletnim. Zaproponowane rozwiązania zapobiegną obciążeniu oddziałów psychiatrycznych. Chcemy zadbać o zdrowie psychiczne dzieci w okresie pandemii, dlatego przeznaczamy dodatkowe 220 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Fundusze pozwolą m.in. na unowocześnienie placówek, uruchomienie całodobowej infolinii oraz dofinansowanie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych” – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowe 220 mln zł na opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży

Zwiększamy nakłady finansowe na opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży. Finansowanie psychiatrii dziecięcej wzrosło z prawie 250 mln zł w 2019 r. do blisko 350 mln zł w 2020 r. Od kilku lat konsekwentnie rozwijamy i inwestujemy w tę dziedzinę medycyny. W 2021 roku planujemy przeznaczyć blisko 360 mln zł.

Mało jest ważniejszych spraw niż zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Nie będziemy szczędzili sił i środków, by im pomóc- podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW.

Rząd przeznaczy, w tym roku, dodatkowe 220 mln zł na przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Środki finansowe pozwolą na:

 • poprawę infrastruktury i unowocześnienie placówek – 120 mln zł,
 • uruchomienie bezpłatnej całodobowej infolinii (w tym także kontakt poprzez e-mail czy czat) – 20 mln zł,
 • zwiększone wyceny świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży – 60 mln zł,
 • dofinansowanie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych – 20 mln zł.

Przybywa specjalistów z dziedziny psychiatrii dziecięcej. Od 2015 do końca 2020 roku to prawie 100 osób więcej, czyli ponad 25%.

Wypełniliśmy naszą obietnicę i podwoiliśmy wydatki na zdrowie psychiczne, ale nie zatrzymujemy się, bo zdajemy sobie sprawę, jak kluczowe jest to, żeby w tym okresie pandemii dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży dodał szef polskiego rządu.

Wdrażanie reform ze wsparciem EZRA UKSW

Przygotowujemy projekt systemowy, którego celem jest sprawne wdrożenie reform. Ministerstwo Zdrowia wspólnie ze Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW wprowadzą nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży Głównym celem projektu jest opracowanie i upowszechnienie standardów organizacyjnych i diagnostyczno-terapeutycznych dla poszczególnych poziomów referencyjnych.

Model, z którego korzysta Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego EZRA UKSW łączy w swoim działaniu trzy podstawowe funkcje:

profilaktykę i edukację,

leczenie/poradnictwo i oparcie społeczne,

koordynację międzysektorową.

 

– Państwo polskie będzie dążyło do powielenia tzw. modelu bielańskiego -eksperci z EZRA UKSW potrafili dostosować metodologię, terapię i rozmowy z dziećmi i młodzieżą. Ich rezultaty są znakomite– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Główne założenia reformy

Szczególny nacisk położyliśmy na udzielanie świadczeń w środowisku pacjenta – min. 15% świadczeń udzielanych w poradniach ma być realizowanych w środowisku (na czas epidemii ten wymóg został zniesiony).

Dzieci i młodzież mają możliwość korzystania ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych bez skierowania. Do lekarzy specjalistów kierowane będą wyłącznie osoby potrzebujące diagnozy psychiatrycznej lub terapii farmakologicznej.

Regulacje dotyczące nowych zawodów specjalistów ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, pozwolą na poprawę jakości udzielonego wsparcia.

Nowy model ochrony zdrowia psychicznego dla nieletnich

Nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży składa się z trzech poziomów referencyjnych:

I poziom – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

Jednym z podstawowych założeń reformy była budowa sieci ośrodków, w których pracują psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Na terenie całego kraju mamy już 203 takich ośrodków. Docelowo ma powstać ok. 300 placówek.

II poziom – Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

W Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży będzie pracował lekarz psychiatra, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki będą mogli skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Jeden taki ośrodek obejmowałby wsparciem kilka sąsiadujących ze sobą powiatów.

III poziom – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej

W Ośrodkach Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej pomoc znajdą pacjenci wymagający najbardziej specjalistycznej pomocy, w szczególności osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, przyjmowani w trybie nagłym.

Nowy model ochrony zdrowia psychicznego został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. poz.1640).

źródło: KPRP

30 thoughts on “Reformy w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

 1. Jednego można być pewnym, ci niewybrednie pseudoedukowani “lekarze” najczęściej nie mają bladego pojęcia co robią ani jak pomóc, tylko im się wydaje. Ta ich pseudo medycyna cywilizacji śmierci jest gorsza niż nic nie wiedzieć. A przyczyna wysiadania psychiki jest prosta , ludzie opuścili Boga i życie w kłamstwie i złudzeniach robi swoje.
  Jak kogoś życie jest napędzane tylko i wyłącznie przez jakieś puste “izmy” i egoizmy to nic dziwnego że mamy najwięcej samobójstw w europie.

  1. o jakim Ty bogu wspominasz???
   Logika nie jest BOGIEM tak, jak możliwość wyboru.
   Skoro ludzie boja się samodzielności to niech siedzą w szambie religijnym
   Instynkt ma tu zastosowanie a nie wpływ nekrofilów z czcią zwłok na patyku czy jakiegoś Jahwe lub innego zasrańca z wypaczonym umysłem.
   Człowiek urodził się z wolna wolą ale jego rodzice narzucają od pierwszych chwil życia w brew woli dziecka kierunki jakiej sekty, to nie własna wola a strach karze im tak postępować.
   Mój pradziadek był niewolnikiem sekty, ojciec też to ja jestem i będzie moje nasienie i to, co z niego postanie
   wy wierzący w szambo zniewolenia nie macie wolnej woli i poruszacie się wzdłuż ściany strachu

 2. zamach na rozwój intelektualny rozwój młodego organizmu i jego najważniejszą część czyli mózgu.
  Mamy wpływ korporacji z USA gdzie przepchnięto ustawy, w których to 95% młodzieży i dzieci jet faszerowana psychotropami w efekcie tego następuje pełne uzależnienie społeczeństwa od szkodliwych magicznych kuleczek.
  Ja sam spotkałem się z osobą dorosłą, która zażywa psychotropy tylko dlatego, że lekarz w jakimś okresie uznał u młodego w tedy człowieka w trakcie rozwoju, że ma ADHD i w związku z tym ów człowiek zażywa psychotropy przy tym mając prawo do kierowania pojazdami.
  zatem początek pełnej degradacji społeczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *