1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Fot.: KPRM/Facebook

1 marca, w całym kraju już po raz 11. możemy uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających bohaterstwo i losy Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, wydarzenia przywołujące historie Żołnierzy Wyklętych odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej. Instytucje prowadzone, współprowadzone lub nadzorowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowały szereg wydarzeń – koncerty, wystawy i debaty.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, realizując zamysł śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 10 lat temu ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tym sposobem ofiara, odwaga i poświęcenie Ojczyźnie bohaterów antykomunistycznego podziemia doczekały się godnego upamiętnienia w wymiarze symbolicznym, państwowym i wspólnotowym.

Dekada kultywowania pamięci bohaterów powojennych walk o wolność przyniosła niezliczone inicjatywy lokalne, społeczne, instytucjonalne i  międzypokoleniowe, które korzystając z rozmaitych form przekazu, opowiadały Polakom i światu, historię tych, którzy w imię wolnej Polski zapłacili najwyższą cenę. Wielowymiarowy i sieciowy, bo oparty zarówno o instytucje państwowe, jak i oddolne inicjatywy obywatelskie charakter Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych sprawił, że losy walczących o wolną Polskę bohaterów na trwale wpisały się w pamięć zbiorową Polaków. 

Zachęcamy wszystkich do uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i udziału w wydarzeniach artystycznych i kulturalnych przygotowanych przez instytucje kultury prowadzone, współprowadzone czy nadzorowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

1 marca

Archiwa Państwowe: Archiwum Akt Nowych

Wystawa online „Listy dzieci Żołnierzy Wyklętych” – https://www.aan.gov.pl/.

Archiwa Państwowe: Archiwum Państwowe w Kaliszu

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych zamordowanych w kaliskim więzieniu (1 marca, godz. 12) – https://www.archiwum.kalisz.pl/.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Wykład online pt. „Rotmistrz Witold Pilecki (1901– 1948)” (1 marca, godz. 9.00) – https://www.youtube.com/watch?v=hp tjZFu25Lw.

Filharmonia Podkarpacka

Koncert pod hasłem NIEZŁOMNI  Ja odchodzę, Ty zostajesz…” (1 marca, godz. 19:00). 

Podczas koncertu wykonane zostaną utwory muzyczne do wierszy Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Agnieszki Przywary, Kazimierza Treli, Marka Szczerbińskiego, Jadwigi Kupiszewskiej. Fragmenty grypsów Łukasza Cieplińskiego, jako swoisty i uniwersalny testament dla Polaków, stanowią spoiwo całego programu – http://www.filharmonia.rzeszow.pl/repertuar/dzien,01-03-2021.html.

Instytut Pileckiego

Debata z cyklu Ad vocem” poświęcona Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego (1 – 2 marca, godz. 11 – 15) .

Ad vocem” to cykl debat oksfordzkich prowadzonych przez Instytut Pileckiego z udziałem uczniów szkół licealnych. W formule debat oksfordzkich dyskutowane są zagadnienia i dylematy polskiej historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń dwóch totalitaryzmów.

Zmagania drużyn można oglądać on-line na platformie zoom.us, zgłaszając się mailowo na adres: advocem@instytutpileckiego.pl

Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Koncert online z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca, godz 18: 30.)

Koncert dostępny będzie na kanale Facebook i Youtube Zespołu “Śląsk”.

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/29dWsb9Ze lub https://www.facebook.com/events/1565803393612371.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Ostrołęce (1 marca, godz. 18:00). Bezpośrednio po mszy odbędzie się złożenie kwiatów pod Pomnikiem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Terroru Komunistycznego i zapalenie zniczy na mogiłach Żołnierzy Wyklętych.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Rycerze. Dzieci Niepodległej” – wystawa internetowa.  Od 1 marca br. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zamierza przedstawić sylwetki dziewiętnastu postaci – poetów, poetek i prozaików walczących piórem i czynem o polską niepodległość.

Więcej informacji: http://rycerze.muzeumliteratury.pl/.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Grypsy z celi śmierci”. Koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego ( 1 marca, godz. 18.00). Zapis koncertu zostanie udostępniony w mediach społecznościowych (FB, YT) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (https://www.facebook.com/events/832329234016087).

Na warstwę słowną koncertu złożą się zapiski z więzienia, jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował ppłk. Łukasz Ciepliński „Pług” – dowódca IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, żołnierz niezłomny. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, komu bliskie są wartości takie jak Bóg, honor i ojczyzna.

W wydarzeniu wezmą udział aktor Marcin Kwaśny (znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”), saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski oraz Marek Lipski – pianista, ceniony kompozytor, aranżer.

Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach przybliżających postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

Łukasz Ciepliński – niezłomny dowódca Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Walczył z Niemcami, a następnie z sowieckim okupantem. Więzień komunistycznej katowni, zamordowany strzałem w tył głowy. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Stał się symbolem nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy. Postać Łukasza Cieplińskiego znalazła się na marginesie historii – ważnym jest nauczanie i przypominane o tych zapomnianych żołnierzach, którzy stawiali zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i sowietyzacji Polski.

3 marca

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich (w organizacji) w Ostrowi Mazowieckiej

Płk Łukasz Ciepliński. Żołnierz z powołania” – spotkanie online (3 marca, godz. 18) http://www.muzeumpileckich.pl/.

Ponadto w sferze wirtualnej i społecznościowej związanej z instytucjami kultury i pamięci zostało przewidziane wiele działań o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim.

źródło: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *