Dzierżoniów: Znaleziono pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej

Fot.: Policja

W trakcie prowadzonych prac ziemnych w Dzierżoniowie został znaleziony pocisk artyleryjski z II wojny światowej. Policjanci zabezpieczyli znalezisko oraz teren pobliski do czasu pojawienia się saperów. Kilka godzin później niebezpieczny niewypał był już transportowany przez specjalistów na poligon, aby tam go zneutralizować. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dotykać, nie przenosić czy też nie rozbrajać znalezisk przypominających niewybuchy. O tego typu przedmiotach należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji.

W sobotę 13 marca ok godziny 8.00 oficer dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie otrzymał informację, że w okolicach ulic Wrocławskiej i Korczaka, podczas prac ziemnych, został znaleziony niewypał.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie została skierowana grupa minersko-pirotechniczna. Wstępna ocena specjalistów potwierdziła, że jest to pocisk artyleryjski. O znalezisku została powiadomiona również jednostka wojskowa. Do czasu zabrania niebezpiecznego pocisku przez specjalną jednostkę saperów policjanci zabezpieczyli teren. Działania te nie wymagały ewakuacji ludności mieszkającej w pobliżu.

Kiedy na miejsce przybili saperzy, zabezpieczyli znalezisko, jednak wyciągając niewybuch z ziemi, natknęli się na kolejne, równie niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej. Tym razem były to dwa pociski rakietowe. Nie posiadały one zapalników.

Cała akcja została zakończona tuż po godzinie 14:00. Znaleziska zostaną zneutralizowane na poligonie.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

źródło: KPP w Dzierżoniowie

4 thoughts on “Dzierżoniów: Znaleziono pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *