Ruszył powszechny spis ludności – uważaj na fałszywych rachmistrzów!

Fot.: Policja

Od 1 kwietnia ruszył powszechny spis ludności i mieszkań. W tym czasie do naszych drzwi, w ramach zleconych im obowiązków będą pukać rachmistrzowie. Aby mieć pewność, że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, musimy wiedzieć jak zweryfikować jego tożsamość.

Podstawową formą będzie samospis internetowy prowadzony za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS. Metodą uzupełniającą będzie wywiad telefoniczny przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego. Dopiero w ostateczności do naszych drzwi zapuka rachmistrz terenowy. Taki spis w miejscu zamieszkania odbywać się będzie wyłącznie za obopólną zgodą mieszkańca i rachmistrza. Podyktowane jest to potrzebą minimalizacji ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Spis metodą bezpośrednią skierowany będzie głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu. Warto pamiętać, że bezpośredni kontakt i wizyta w naszym mieszkaniu może spowodować pojawienie się oszustów, którzy podszywając się pod rachmistrza będą chcieli okradać seniorów z oszczędności ich życia. Pamiętajmy, że w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności i nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze. Rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer. Jeśli takie pytania padną, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem.

Rachmistrz terenowy wyposażony będzie w identyfikator i urządzenie mobilne. W razie wątpliwości jego tożsamość będzie można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, rozmowę z rachmistrzem możemy przeprowadzić nie wpuszczając go do mieszkania. W razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.

źródło: KPP w Dzierżoniowie

3 thoughts on “Ruszył powszechny spis ludności – uważaj na fałszywych rachmistrzów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *