Uwaga klienci OLX!

Fot.: pexels.com

Oszuści podszywają się pod usługę płatności za towar wystawiony na serwisie ogłoszeniowym OLX. Ich celem jest pozyskanie numeru karty kredytowej sprzedającego. Na terenie działania dzierżoniowskiej policji w ostatnim czasie doszło już do kilkunastu takich oszustw w których suma strat to ponad 18.000 zł.

Sposób działania oszustów jest zwykle podobny. Pokrzywdzony podczas sprzedaży towaru na portalu OLX zostaje zaczepiony przez przestępców na komunikatorze internetowym WhatsApp, gdzie oszust prosi o możliwość sposobu zapłaty lub zlecenia przesyłki przez ten serwis ogłoszeniowy. Wysyłany jest przy tym link, w którym przestępca prosi o podanie wszystkich danych karty płatniczej sprzedającego. Niestety, zamiast otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot, z kont sprzedających w kilka minut znikają pieniądze.

W najnowszym komunikacie, OLX apeluje do kupujących i sprzedających, by zwracać uwagę, czy strony po których się poruszają i chcą dokonywać transakcji są poprawne tj. zaczynające się od adresów marketplace.olx.pl, delivery.olx.pl i przesylki.olx.pl. Jeśli nie – mamy do czynienia z oszustwem.

Policja apeluje, aby nie korzystać z linków, które przychodzą w wiadomościach.

Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku .

Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna.

Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje, sprawdzajmy zawsze, czy wiadomość zawiera polskie znaki.

Przy korzystaniu z portali aukcyjnych mieć ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów i rozliczać się bezpośrednio przez dany portal. Należy też uważać na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.

źródło: KPP w Dzierżoniowie

21 thoughts on “Uwaga klienci OLX!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *