Wielka Brytania pożegna dzisiaj księcia Filipa. Uroczystości pogrzebowe nie będą miały charakteru państwowego

Fot.: The Royal Family

W sobotę po południu, na zamku w Windsorze, odbędzie się pogrzeb księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. W uroczystościach weźmie udział jedynie 30 osób. O godzinie 16.00 czasu polskiego w całym kraju zapanuje minuta ciszy, a następnie rozpocznie się nabożeństwo żałobne.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia na zamku w Windsorze. Miał 99 lat.

“Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor” – napisano w opublikowanym przez rodzinę królewską oświadczeniu.

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku na wyspie Korfu. W tym roku obchodziłby swoje setne urodziny.

Książę poślubił księżniczkę Elżbietę w 1947 roku, pięć lat przed tym, gdy została ona królową. Był najdłużej pełniącym służbę królewską małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii.

Książę Filip i królowa Elżbieta II doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda.

Ze względu na stan zdrowia, w maju 2017 roku, książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków i od tego momentu rzadko pojawiał się publicznie.

W połowie lutego br. trafił do szpitala z powodu infekcji, a następnie przeszedł udany zabieg kardiologiczny. Placówkę opuścił dopiero po miesiącu.

rzo

źródło: nwk24.pl/The Royal Family/Media

62 thoughts on “Wielka Brytania pożegna dzisiaj księcia Filipa. Uroczystości pogrzebowe nie będą miały charakteru państwowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *