Wielka Brytania pożegna dzisiaj księcia Filipa. Uroczystości pogrzebowe nie będą miały charakteru państwowego

Fot.: The Royal Family

W sobotę po południu, na zamku w Windsorze, odbędzie się pogrzeb księcia Filipa, męża brytyjskiej królowej Elżbiety II. W uroczystościach weźmie udział jedynie 30 osób. O godzinie 16.00 czasu polskiego w całym kraju zapanuje minuta ciszy, a następnie rozpocznie się nabożeństwo żałobne.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia na zamku w Windsorze. Miał 99 lat.

“Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor” – napisano w opublikowanym przez rodzinę królewską oświadczeniu.

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku na wyspie Korfu. W tym roku obchodziłby swoje setne urodziny.

Książę poślubił księżniczkę Elżbietę w 1947 roku, pięć lat przed tym, gdy została ona królową. Był najdłużej pełniącym służbę królewską małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii.

Książę Filip i królowa Elżbieta II doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda.

Ze względu na stan zdrowia, w maju 2017 roku, książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków i od tego momentu rzadko pojawiał się publicznie.

W połowie lutego br. trafił do szpitala z powodu infekcji, a następnie przeszedł udany zabieg kardiologiczny. Placówkę opuścił dopiero po miesiącu.

rzo

źródło: nwk24.pl/The Royal Family/Media

2 thoughts on “Wielka Brytania pożegna dzisiaj księcia Filipa. Uroczystości pogrzebowe nie będą miały charakteru państwowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *