Wielka Brytania: Trwają uroczystości pogrzebowe księcia Filipa

Fot.: screen video/The Royal Family

O godzinie 16.00 czasu polskiego, w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, rozpoczął się pogrzeb księcia Edynburga Filipa. Uroczystości zaczęły się minutą ciszy narodowej zasygnalizowaną przez Królewską Artylerię Konną Królewskiego Oddziału. Nabożeństwo prowadzi dziekan Windsoru David Conner wraz z arcybiskupem Canterbury Justinem Welby.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia na zamku w Windsorze. Miał 99 lat.

“Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor” – napisano w opublikowanym przez rodzinę królewską oświadczeniu.

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku na wyspie Korfu. W tym roku obchodziłby swoje setne urodziny.

Książę poślubił księżniczkę Elżbietę w 1947 roku, pięć lat przed tym, gdy została ona królową. Był najdłużej pełniącym służbę królewską małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii.

Książę Filip i królowa Elżbieta II doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda.

Ze względu na stan zdrowia, w maju 2017 roku, książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków i od tego momentu rzadko pojawiał się publicznie.

W połowie lutego br. trafił do szpitala z powodu infekcji, a następnie przeszedł udany zabieg kardiologiczny. Placówkę opuścił dopiero po miesiącu.

W pogrzebie uczestniczy jedynie 30 osób, a ceremonia ma charakter prywatny.

Trumnę z ciałem księcia Filipa opuszczono do królewskiej krypty w podziemiach kaplicy św. Jerzego, w której odbywa się nabożeństwo żałobne. Pozostanie tam do śmierci jego żony, królowej Elżbiety II, a następnie przeniesiona będzie do kaplicy króla Jerzego VI, w której pochowana zostanie także obecna monarchini.

rzo

Fot.: screen video/The Royal Family

źródło: nwk24.pl/The Royal Family/Media

70 thoughts on “Wielka Brytania: Trwają uroczystości pogrzebowe księcia Filipa

  1. Pingback: keto delivery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *