O Konstytucji 3 Maja multimedialnie. Marszałek Sejmu zaprasza do odwiedzania specjalnego serwisu internetowego

Fot.: Elżbieta Witek/Sejm RP

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprasza do odwiedzenia specjalnego interaktywnego serwisu multimedialnego poświęconego pierwszej w Europie i drugiej w świecie nowoczesnej ustawie zasadniczej. Na przygotowanej przez Polskie Radio we współpracy z Kancelarią Sejmu stronie konstytucja3maja.gov.pl można śledzić historię powstawania Konstytucji, poznać sylwetki jej twórców oraz zapoznać się z postanowieniami Ustawy Rządowej. Nie zabraknie także słynnego obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. O konstytucji i jej znaczeniu opowiedzą historycy: profesorowie Richard Butterwick-Pawlikowski, Włodzimierz Suleja i Marek Kornat.

Ustawa majowa sprzed 230 lat zajmuje miejsce wyjątkowe nie tylko w naszych, ale i światowych dziejach – przypomniała marszałek Sejmu w specjalnym filmie zachęcającym do odwiedzania witryny Polskiego Radia i Kancelarii Sejmu. – Przyjęte wówczas rozwiązania legislacyjne wyprzedzały epokę i są aktualne i dziś – zaznaczyła Elżbieta Witek. Jak dodała, „Rzeczpospolita wprawdzie nie zdołała uratować niepodległości w obliczu agresji bezwzględnych sąsiadów, ale potomnym pozostawiła jasny, jednoznaczny legislacyjny drogowskaz”. – Przyjęte w 1791 r. rozwiązania o charakterze fundamentalnym i uniwersalnym są respektowane do dziś – powiedziała marszałek Witek.

Marszałek Sejmu przypomniała także dzieje święta 3 Maja. – Po 123 latach zaborów, w niepodległej Polsce, dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja został uznany przez naszych rodaków jako dzień szczególny, godny upamiętnienia. W 1919 r. Sejm Ustawodawczy ogłosił 3 maja świętem państwowym, które w dwudziestoleciu międzywojennym stało się najważniejszym świętem narodowym – powiedziała Elżbieta Witek. Jak dodała, wielkie znaczenie Polacy przypisywali tej rocznicy także podczas II wojny światowej, a w czasach powojennych, gdy rządzący polską komuniści zlikwidowali świąteczny charakter 3 maja, pamiętała o niej Polonia. – Majowe, wspaniale tradycje kultywowała polska emigracja na Wyspach Brytyjskich, w Stanach Zjednoczonych i w dziesiątkach innych krajów – podkreśliła marszałek Witek, przypominając o inicjatywie „Dar 3 maja”, mającej na celu dofinansowanie emigracyjnej oświaty. – W III Rzeczypospolitej właściwą rangę świętu 3 Maja, najdłużej obchodzonemu w historii Polski, Sejm Rzeczypospolitej przywrócił w kwietniu 1990 r. – podsumowała Marszałek Sejmu.

W 230. rocznicę uchwalenia naszej konstytucji chciałabym móc gościć Państwa w Sejmie, jednak jest to niemożliwe z przyczyn obiektywnych, dlatego zapraszam serdecznie do zapoznania się z interaktywnym serwisem poświęconym Konstytucji 3 maja – zakończyła Elżbieta Witek.

źródło: sejm.gov.pl

One thought on “O Konstytucji 3 Maja multimedialnie. Marszałek Sejmu zaprasza do odwiedzania specjalnego serwisu internetowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *