Nie daj szansy włamywaczom i właściwie zabezpiecz swój dom

Fot.: Policja

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. Większość osób zdecyduje się wyjechać z domu, by odpocząć od codziennych obowiązków. Dlatego już dzisiaj częstochowska prewencja przypomina o tym co jest najważniejsze – o bezpieczeństwie. Aby tegoroczne wakacje pozostawiły po sobie wyłącznie dobre wspomnienia, musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego domu, by uchronić się przed włamaniem.

Podczas codziennej służby policjanci dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, patrolując ulice miasta i powiatu oraz czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących po naszych drogach. Przeprowadzają również liczne akcje edukacyjne, by ustrzec ich przed zagrożeniami.

Na terenie kilku częstochowskich ulic dzielnicowi wspólnie z policyjnymi jeźdźcami informowali częstochowian jak w sposób prawidłowy zabezpieczyć swój majątek przed kradzieżą. Rozdawali poradniki oraz rozmawiali z przechodniami.

Akcja została przeprowadzona wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie, którego pracownicy aktywnie włączyli się dzisiaj w rozdawanie broszur zatytułowanych “Twoje bezpieczne mieszkanie”.

Przypominamy:

  • Złodziej typując dom do włamania wybierze ten usytuowany w ustronnym miejscu, z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome, a dom nieoświetlony. Dlatego warto zainwestować w system alarmowy, monitoring, rolety antywłamaniowe, zamki z atestem i inne zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, ale przede wszystkim w oświetlenie terenu – włamywacz unika miejsc oświetlonych.

  • Szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Najrozsądniej jest zdeponować w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych.

  • Dobrą praktyką jest poproszenie kogoś z rodziny, zaufanego znajomego, a najlepiej sąsiada, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekował się domem. Od czasu do czasu otworzył na chwilę okno, zaświecił światło, zebrał ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki stwarzając pozory, że w mieszkaniu ktoś przebywa.

  • Gdy planujemy dłuższy wyjazd, na pewno nie informujmy o tym całego świata, zamieszczając wpisy czy zdjęcia na portalach społecznościowych. Pamiętajmy, że to może tylko ułatwić zadanie przestępcy, chcącemu pozbawić nas dorobku naszego życia.

  • Fot.: Policja

źródło: Policja Śląska

2 thoughts on “Nie daj szansy włamywaczom i właściwie zabezpiecz swój dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *