Uwaga! Fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty za energię elektryczną

Fot.: pexels.com

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod dostawców energii elektrycznej. Wysyłają fałszywe wiadomości sms z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z nieuregulowanymi płatnościami. W ostatnich dniach dwie kobiety po kliknięciu w załączony do wiadomości link i autoryzowaniu transakcji straciły swoje oszczędności.

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości sms informując o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty. Podszywają się pod dostawców energii elektrycznej i informują o wszczęciu postępowania egzekucyjnego za niedopłatę do faktury. Otworzenie takiej strony może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania na urządzeniu.

W ostatnich dniach w ten sposób zostały oszukane dwie kobiety, mieszkanki Radomia i powiatu radomskiego. Ze zgłoszeń wynikało, że dostały wiadomość sms o zaległości kilku złotych w opłacie za energię elektryczną. Do treści dołączony był link umożliwiający dokonanie płatności. Pokrzywdzone weszły w link i zalogowały się na konto w banku. Kiedy wystąpił błąd logowania, ponownie zalogowały się na swoje konta. Wtedy okazało się, że zostały z niego wypłacone pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych. Gdy zorientowały się, że padły ofiarą oszustwa powiadomiły policjantów.

Wyjaśniamy okoliczności tych spraw i przestrzegamy przed działającymi w sieci oszustami. Przede wszystkim po otrzymaniu tego typu wiadomości powinniśmy zweryfikować czy taka sytuacja faktycznie ma miejsce. Często działamy w pośpiechu i nieświadomi zagrożenia otwieramy załączony do treści link, który kieruje nas na fałszywe strony internetowe umożliwiające logowanie do banku. Ten moment wykorzystują oszuści i wypłacają z konta nasze oszczędności. Pozornie niewielka kwota dopłaty może spowodować, że utracimy wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

źródło: Policja Mazowiecka

12 thoughts on “Uwaga! Fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty za energię elektryczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *