Zmarł Jerzy Janeczek. Niezapomniany Witia z „Samych swoich” miał 77 lat

Fot.: Jerzy Janeczek/screen video YT

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Janeczek. Aktor filmowy i teatralny, odtwórca roli Witii Pawlaka w kultowej, komediowej, trylogii Sylwestra Chęcińskiego.

Z żalem żegnamy zmarłego nagle Jerzego Janeczka, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witii Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć” – napisano na portalu społecznościowym Związku Artystów Scen Polskich.

Jerzy Janeczek był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSTiF. Uczelnię ukończył w 1968 roku. Zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w „Róży” Stefana Żeromskiego.

Po zakończeniu współpracy z tą sceną związał się z teatrami w Kaliszu, Koszalinie oraz warszawskimi: Popularnym, Na Woli i Dramatycznym. Wśród postaci, w które się wcielił był m.in.: Archanioł Michał, Ryczywół i Osioł w „Pastorałce” Schillera, Gustaw w „Ślubach panieńskich” Fredry, Jan, Książę Finlandii w „Eryku XIV” Strindberga, Alfred w „Mężu i żonie” Fredry, tytułowy „Irydion” Krasińskiego, Karol w „Mężczyźnie” Zapolskiej, Natan-Ksiądz w „Sędziach. Klątwie” Wyspiańskiego, czy Jaksa Zakapiorek w „Okapi” Grochowiaka. Grał w filmach i serialach, m.in.: „Stawka większa niż życie”, „Uciec jak najbliżej”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Trzecia granica”, „Dyrektorzy”, „07 zgłoś się”, „Prom do Szwecji”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” , „Urodziny młodego warszawiaka” – napisano na stronie Związku Artystów Scen Polskich.

Pod koniec lat osiemdziesiątych aktor wyjechał do USA. Jednak, po niemal dwudziestu latach, w 2007 roku, powrócił do kraju i do grania. Zagrał wówczas m.in. w „Krecie”, „Na dobre i na złe”, w „Koronie królów”, w „Kobietach mafii”, „Supernovej”. Ostatnią postacią w jaką się wcielił był sędzia w „Uległości” z 2020 roku.

rzo

źródło: Związek Artystów Scen Polskich/Media

One thought on “Zmarł Jerzy Janeczek. Niezapomniany Witia z „Samych swoich” miał 77 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *