Startuje projekt “Pomarańczowa kropka” skierowany do motocyklistów

Fot.: KPPSP w Nowym Targu

Program „Bezpieczny Kraków” realizowany przez Miasto Kraków rozpoczął we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Techniki Jazdy „Moto Park Kraków” i Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wdrażanie innowacyjnego projektu skierowanego do motocyklistów pn. „Pomarańczowa kropka”.

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu projekt polegający na bezpłatnej dystrybucji kart medycznych, które po wypełnieniu należy umieścić w poszyciu kasku motocyklowego. Do karty dołączona jest naklejka pomarańczowej kropki wykonana z najwyższej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia i wilgoć, sygnalizująca umiejscowienie karty medycznej. Dzięki temu, służby ratownicze już na miejscu wypadku wyposażone są w niezbędne informacje pomagające ratować życie. Karty zostały skonsultowane z medykami i motocyklistami, aby nie zabrakło na nich żadnych istotnych danych. Wypełniając ją należy zwrócić szczególną uwagę na rubrykę „inne ważne informacje” gdzie wpisujemy m.in. choroby przewlekłe, rodzaje alergii czy przyjmowane leki. Ta niezwykle ważna rubryka pomoże ratownikom na wdrożenie odpowiednej procedury udzielania pomocy.

Zależy nam, aby projekt dotarł jak najszerzej, zwłaszcza do grupy ratowników i służb, które jako pierwsze docierają na miejsce wypadku. To przede wszystkim ratownicy powinni zostać szeroko poinformowani co oznacza pomarańczowa kropka na kasku i co się pod nią kryje, gdyż w sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda. – podkreśla Mariusz Kaczmarek – zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.  Akcję rozpoczynamy od Krakowa i motocyklistów z tego miasta, ale chcielibyśmy, aby projekt „pomarańczowa kropka” był znany także w województwie i w całej Polsce, gdyż motocykliści przemieszczają się po różnych drogachKarty już zaczęliśmy rozdawać na szkoleniach doskonalenia techniki jazdy dla motocyklistów, które organizujemy wspólnie z Moto Parkiem Kraków.

Zestaw „pomarańczowa kropka” można odbierać w trzech lokalizacjach na terenie Krakowa:

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, os. Zgody 2, pokój 214 w godzinach 7.30 – 15.30,

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy „Moto Park Kraków” w godzinach 9.00 – 16.00,

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 (Punkt Alarmowy) KM PSP w Krakowie, ul. Westerplatte 19, całodobowo.

Gdzie umieścić pomarańczową kropkę i kartę?

Kropka powinna zostać naklejona na kasku, najlepiej na wysokości dolnej części ucha, to właśnie tam według ekspertów jest najmniej narażona na uszkodzenie. Kartę natomiast umieszczamy bezpośrednio pod kropką, poniżej zagięcia kasku, tak aby dołączony do niej sznureczek wystawał poza kask umożliwiając służbom szybkie i sprawne wyciągnięcie bez konieczności ściągania kasku.

Uwaga! Ponieważ, karta wypełniona jest danymi personalnymi właściciela kasku, w sytuacji jego pożyczenia innej osobie należy pamiętać o zamianie na kartę osoby użyczającej kask.

Karta medyczna pomaga ratować Twoje życie! Uważaj na drodze, aby nigdy nie była potrzebna!

W ramach przedmiotowego projektu motocyklistom zostaną rozdane darmowe karty medyczne, które należy wypełnić i umieścić w poszyciu kasku motocyklowego. Razem z kartą kierowcy otrzymają naklejkę pomarańczowej kropki, która jest wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia i wilgoć. W razie wypadku wskaże ona miejsce gdzie jest karta i tym samym dostarczy służbom medycznym niezbędnych informacji, które mogą uratować życie.

Video: KPPSP w Nowym Targu

źródło: bezpieczny,krakow.pl/KPPSP w Nowym Targu

 

11 thoughts on “Startuje projekt “Pomarańczowa kropka” skierowany do motocyklistów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *