Andrzej Duda: Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. To przekroczenie granicy, na które my nie możemy sobie pozwolić

Fot.: Andrzej Duda/screen video z RG

Prezydent Andrzej Duda podczas Rady Gabinetowej, zwołanej w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, powiedział, że rodzice obawiają się, że wszystkie dzieci będą musiały być obowiązkowo szczepione, a następnie podkreślił, że jest „absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia”.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się Rada Gabinetowa na temat nowego roku szkolnego. Andrzej Duda zaznaczył, że należy rozmawiać o działaniach w sprawie przygotowania szkół na kolejną falę koronawirusa. Informował o tym, że rodzice obawiają się kolejnego lockdownu i tego, że dzieci nie pójdą do szkoły, a brak kontaktów z rówieśnikami nie wpływa dobrze na ich kondycję psychiczną. Prezydent wyraził także zdanie na temat przymusu szczepień przeciwko koronawirusowi.

– Chcę panu premierowi i państwu powiedzieć jedno, jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia, przeciwnikiem. Uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne. Uważam, że jest to kwestia odpowiedzialności ludzi i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam – podkreślił Duda.

Prezydent dodał, że każdy rodzic powinien sam zadecydować o tym, czy chce zaszczepić swoje dziecko i nikogo nie można do tego zmuszać. – Czy rodzic zdecyduje się wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka, czy rodzic sam zdecyduje się poddać szczepieniu – każdy powinien taką decyzję podjąć osobiście. Natomiast jest obowiązkiem ze strony państwa, każdemu zapewnić możliwość zaszczepienia. Czyli musimy mieć taką sytuację, że jest szczepionka dla każdego obywatela. To jest nasz obowiązek jako władz państwowych, stworzyć możliwość zaszczepienia się, natomiast nie przymuszać i w tym zakresie każdy powinien mieć możliwość wyboru. Oczywiście zachęcać, oczywiście można wdrażać różnego rodzaju programy edukacyjne, także i w szkołach. Uważa, że powinno się na ten temat w szkołach rozmawiać z rodzicami. Natomiast bez stosowania tutaj w tym zakresie rozwiązań o charakterze przymusowym – zaznaczył prezydent.

– Obowiązkowe szczepienia to przekroczenie granicy, na które my nie możemy sobie pozwolić z wielu względów, ale między innymi dlatego, że znamy też nasz narodowy charakter i wiemy jak bardzo jesteśmy przekorni. Jeżeli ludzie będą do tego zmuszani (do przymusowych szczepień przeciwko koronawirusowi – red.), to będziemy mieli naprawdę niedobrą sytuację społeczną, która znacząco pogorszy nastroje. Dlatego, jestem przeciwnikiem tego typu rozwiązań – podkreślił Andrzej Duda.

– Jeżeli liczba stwierdzanych przypadków dziennych waha nam się pomiędzy sto pięćdziesiąt – taka jest informacja dzisiaj – a dwieście pięćdziesiąt-parę, tak to było w  ostatnich dniach, to nie jest to jakaś zatrważająca liczba zachorowań, biorąc pod uwagę, że mamy 38 mln obywateli – powiedział prezydent w trakcie Rady Gabinetowej.

rzo

źródło: Prezydent

28 thoughts on “Andrzej Duda: Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. To przekroczenie granicy, na które my nie możemy sobie pozwolić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *