82. rocznica wybuchu II wojny światowej – uroczystości na Westerplatte. “Symbol męstwa, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny”

Fot.: Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

W środę, 1 września, o godz. 4:45 przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w której uczestniczyli przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych – marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, członkowie rządu, parlamentarzyści i samorządowcy. Sejm reprezentowali także wicemarszałek Małgorzata Gosiewska oraz szef Kancelarii Agnieszka Kaczmarska. Gospodarzem uroczystości był minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Uroczystości na Wybrzeżu Gdańskim rozpoczął, szef MON. – To miejsce święte, naznaczone krwią żołnierzy Wojska Polskiego. Oddajemy im chwałę, dlatego, że stawali mężnie w obronie Ojczyzny. Dlatego, że są wzorem dla współczesnych żołnierzy – podkreślił.

Po symbolicznym zapaleniu znicza pokoleń oraz odczytaniu Apelu Pamięci, głos zabrała Elżbieta Witek. – Obrona Westerplatte stała się symbolem wielkiego męstwa, niezwykłego patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Postawa tych żołnierzy, obrońców Westerplatte jest dla nas czymś wyjątkowym, wzorem do naśladowania – mówiła Marszałek Sejmu. Elżbieta Witek, nawiązując do wydarzeń z 1 września 1939 roku, odniosła się do współczesnych zagrożeń, w tym do sytuacji na wschodniej granicy Polski. W tym kontekście wspomniała o obrońcach Westerplatte. – Myślę, że nie byłoby dla nich nic najważniejszego, niż to, żeby wszystkie siły połączyć, żeby bronić Ojczyzny, żeby poświęcić dla niej wszystko – podkreśliła.

Elżbieta Witek przypomniała, że naszym obowiązkiem jest nie tylko przekazywać pamięć o bohaterstwie tych, którzy walczyli o Polskę, ale także pilnować prawdy historycznej. – Dziś niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Wciąż w przestrzeni medialnej słyszymy o polskich, a nie niemieckich obozach śmierci. Oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej. To są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić z całą stanowczością i to jest nasz obowiązek – wskazała Marszałek Sejmu.

W trakcie uroczystości Elżbieta Witek przekazała rodzinie poległego na Westerplatte bohatera st. legionisty Ignacego Zatorskiego noty identyfikacyjne.

List do uczestników obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej skierował prezydent Andrzej Duda, który odniósł się do heroicznej walki narodu polskiego o odzyskanie wolności. “Przez kolejnych sześć lat nasz naród walczył na wszystkich frontach w imię wolności, licząc, często niestety daremnie, na solidarne wsparcie sił sojuszniczych. Od pierwszych godzin wojny my, Polacy, płaciliśmy najwyższą cenę ludzkiego życia, terroru prześladowań i zniszczeń, za odzyskanie niepodległej ojczyzny” – napisał prezydent Duda.

Głos zabrał również Mateusz Morawiecki, który podobnie jak marszałek Witek, odniósł się do kwestii prawdy historycznej. – Dziś, po 82 latach od rozpoczęcia tej strasznej wojny, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że następuje proces wypierania z pamięci i świadomości tego, kto był faktycznym sprawcą, kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, za zniszczenia, za śmierć – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Uroczystości zakończyły się odczytaniem przesłania Westerplatte i modlitwą, po czym przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża żołnierze Wojska Polskiego złożyli wieniec od Narodu.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. agresją Niemiec na Polskę. Tego dnia o godz. 4.45 nastąpił atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte oraz zrzucono bomby na Wieluń.

Fot.: Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

źródło: sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *