Nie żyje Wiesław Gołas. Aktor miał 90 lat

Fot.: Wiesław Gołas/screen video/YouTube

Wiesław Gołas nie żyje. Informację tę potwierdziła dla Onetu jego córka Agnieszka Gołas-Ners. Aktor zmarł w czwartek, 9 września, nad ranem. Kilka dni temu trafił on do szpitala. Doznał drugiego udaru mózgu, a jego stan był ciężki. Za miesiąc skończyłby 91 lat.

Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach. W czasie wojny, jeszcze jako dziecko, był członkiem ruchu oporu i więzionym przez gestapo żołnierzem Armii Krajowej. W 1954 roku ukończył warszawską PWST i zadebiutował na deskach Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Występowała także na scenach teatru Dramatycznego w Warszawie (1955-1985), Teatru Polskiego w Warszawie (1985-1992). Był współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Starszych Panów oraz Kabaretu Dudek.

Wiesław Gołas był cenionym i bardzo lubianym przez widzów aktorem. Sympatię zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał m.in. w „Poszukiwany, poszukiwana”, „Czterdziestolatku”, „Brunecie wieczorową porą” czy w „Alternatywach 4”. Znany był także z ról w takich filmach jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Niech cię odleci mara”.

Na swoim koncie ma wiele odznaczeń i nagród. W 1963 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1975 roku dostał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 1978 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W ubiegłym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził go za całokształt twórczości. Wiesław Gołas był także laureatem m.in. Srebrnej Maski, Nagrody Ministra Kultury i Sztuki III stopnia, Statuetki Gwiazdy Telewizji Polskiej. W 2006 roku dostał Nagrodę Honorową za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.

rzo

źródło: Onet/Media

rzo

źródło: Onet/Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *