Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie: Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej

Fot.: sejm.gov.pl

Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia i matka Róża Elżbieta Czacka, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi zostali nowymi błogosławionymi Kościoła katolickiego. W uroczystości beatyfikacyjnej, która w niedzielę 12 września odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, uczestniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Mszy św. z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremierów Piotra Glińskiego i Jarosława Kaczyńskiego przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. W uroczystości wzięli udział także wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki i Piotr Zgorzelski oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Liturgię koncelebrowali biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i kard. Kazimierzem Nyczem oraz kapłani ze wszystkich polskich diecezji.

Przybyłych do Świątyni Opatrzności Bożej powitał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. – Gaude, Mater Polonia. Raduj się, Matko Polsko – powiedział metropolita warszawski. – Słowa hymnu, który od ponad ośmiuset lat rozbrzmiewa w polskim Kościele, pięknie wyrażają naszą radość i wdzięczność Panu Bogu za to, że dane nam było doczekać, mimo ponadrocznego opóźnienia spowodowanego pandemią, beatyfikacji dwojga wielkich naszych rodaków: kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski i „Matki Niewidomych” Elżbiety Róży Czackiej – podkreślił kard. Nycz.

Podczas mszy św. List Apostolski, w którym papież Franciszek wpisał kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką w poczet błogosławionych, odczytał kard. Semeraro.

Kard. Stefan Wyszyński kierował odważnie, wytrwale i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce, przeciwstawiając ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia, prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa, wiernie przeżywaną i realizowaną – mówił kard. Marcello Semeraro w homilii, której treść w języku polskim odczytał bp Piotr Jarecki. – Kard. Wyszyński w walce o obronę wolności polskich kobiet i mężczyzn często powtarzał: „Kto nienawidzi, ten już przegrał” – dodał hierarcha.

Matka Elżbieta Czacka uczy, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Boga i jak On miłować człowieka. Niewidoma wśród niewidomych – fizycznie i duchowo, pomagała wszystkim, którzy zostali porzuceni i pozostawieni na marginesie społeczeństwa – mówił kard. Semeraro o nowo ogłoszonej błogosławionej. Jak dodał, podwójna beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej jest „dopełnieniem historycznego spotkania, dzięki któremu ci błogosławieni poznali się w Laskach już 95 lat temu, w 1926 roku”, z czego zrodziła się „cenna współpraca” i “komunia wiary, miłości do Boga oraz do potrzebującego i bezbronnego człowieka”. – Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka przekazali nam świadectwo życia wiernego Ewangelii za wszelką cenę. Uczą, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Boga i jak On miłować człowieka – podkreślił kard. Marcello Semeraro.

Kardynał Stefan Wyszyński urodził się w 1901 r. W 1948 r. został arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Godność tę sprawował do śmierci w 1981 r. Przeprowadził Polskę przez okres komunizmu, sam będąc internowanym przez władze w latach 1953 – 1956. Na okres jego posługi prymasowskiej przypadł jubileusz Tysiąclecia Chrztu Polski. Sejm, w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci, ogłosił Prymasa Tysiąclecia patronem roku 2021.

Matka Elżbieta Róża Czacka urodziła się w 1876 r. W wieku 22 lat straciła wzrok. W wyniku tego doświadczenia postanowiła pomagać osobom niewidomym. W 1910 r. założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi oraz szkołę dla nich. Sześć lat później wstąpiła do zakonu św. Franciszka, następnie założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którego powołaniem była praca z niewidomymi. W Laskach pod Warszawą zakładała szkoły i warsztaty dla niewidomych. Zmarła w 1961 r.

źródło: sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *