Marszałek Sejmu upamiętniła 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

Fot.: Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek upamiętniła w piątek, 17 września, 82. rocznicę ataku ZSRS na Polskę. Złożyła ona kwiaty przed stołecznym Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Tego dnia, w hołdzie wszystkim Polakom zesłanym na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego, obchodzimy Dzień Sybiraka.

To szczególne święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2013 r. Posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za tym, aby dzień ten był obchodzony w rocznicę agresji sowieckiej na II RP w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRS. Jak czytamy w przyjętym wówczas dokumencie „Sejm upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość” .

17 września 1939 r. sowieccy żołnierze wkroczyli na terytorium Rzeczypospolitej. Zajęcie ziem polskich przez dwóch okupantów było efektem układu zawartego w sierpniu 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim.

źródło: sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *