Cudzoziemcy nadużyli procedury uchodźczej

Fot.: Straż Graniczna

W czwartek, 7 października, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku przyjęli od strony niemieckiej kolejną rodzinę obywateli Rosji pochodzących z Czeczenii. Cudzoziemcy wcześniej starali się w Polsce o ochronę międzynarodową.

Niemieckie służby przekazały dwoje rodziców oraz siedmioro dzieci w wieku 2, 3, 4, 6, 9, 10 i 12 lat, obywateli Rosji. Zostali oni zatrzymani na terenie Niemiec za nielegalny pobyt, a ponieważ wcześniej złożyli wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce, zgodnie z przepisami zostali przekazani przez służby niemieckie do naszego kraju.

Jak ustalili funkcjonariusze SG z placówki w Świecku, cudzoziemcy wraz z dziećmi do Polski przyjechali w czerwcu 2019 roku przez przejście graniczne w Terespolu i za pośrednictwem Komendanta PSG w Terespolu złożyli wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP. Następnie od razu wyjechali do Niemiec. Polska była dla nich jedynie krajem tranzytowym. 

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców postanowił umorzyć postępowanie w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej na terytorium Polski. Jednakże po przekazaniu do Polski przez służby niemieckie cudzoziemcy zdecydowali, że nadal będą ubiegać się o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju. Złożyli kolejny wniosek, którym objęte zostały także małoletnie dzieci. Po zakończonych czynnościach cała rodzina skierowana została do Ośrodka dla Cudzoziemców w Podkowie Leśnej.

źródło: Straż Graniczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *