Coraz bardziej napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Fot.: Facebook/16 Dywizja Zmechanizowana

Na najnowszych nagraniach, które pokazują sytuację na granicy polsko-białoruskiej, widać, że do miejsca gdzie koczuje ogromna grupa migrantów, zadysponowane zostały liczne oddziały sił białoruskich.

W środę, 9 listopada, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak udali się na polsko-białoruską granicę. Towarzyszyli im dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski oraz dowódca 16 Dywizji Zmechanizowananej gen. dyw. Krzysztof Radomski. Wszyscy spotkali się w Kuźnicy Białostockiej z żołnierzami 16 Dywizji Zmechanizowanej i Wojska Polskiego, funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz policjantami.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że migranci otrzymują instrukcje, w których mogą przeczytać, jak wykorzystywać dzieci do prób forsowania granicy. „Weźcie dzieci, tulcie je, wyglądajcie na brudnych i zmęczonych” – cytuje jedną z wiadomości Żaryn.

– Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to akcja hybrydowa prowadzona przeciwko Polsce i UE przez reżim białoruski – powiedział po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda.

Jak podaje Straż Graniczna we wtorek, 8 listopada, odnotowano 309 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 17 osób. Głównie są to obywatele Iraku. Wydano 85 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 6 osób.

rzo

źródło: nwk24.pl/Facebook/16 Dywizja Zmechanizowana/Straż Graniczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *