Nie klikaj w nieznane linki. Możesz stracić pieniądze

Fot.: pexels.com

Do Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi zgłosiła się kobieta, która dokonywała transakcji na portalu internetowym oferującym do sprzedaży używane produkty. Na wystawiane przez nią ubrania znalazł się kupiec, który w wiadomości elektronicznej przesłał link przekierowujący do bankowości celem otrzymania należności. Kobieta początkowo postępowała zgodnie z instrukcją, jednak w odpowiednim momencie zorientowała się, że to może być próba oszustwa o czy powiadomiła bank i policję. Policjanci apelują o daleko idącą ostrożność podczas realizacji transakcji online – nie klikajmy w nieznane linki zwłaszcza, gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.

Pokrzywdzona, która zgłosiła się do Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi korzystała z portalu internetowego oferującego do sprzedaży używane części garderoby. Za pośrednictwem tej strony wystawiła na sprzedaż odzież, po czym otrzymała informację, że ktoś jest zainteresowany zakupem. W odebranej wiadomości e-mailowej był także link do strony bankowości elektronicznej.

Kliknięcie w ten link było konieczne w celu potwierdzenia przez zgłaszającą transakcji sprzedaży. Oczywiście niezbędne było także podanie danych do zalogowania się do banku. Strona, która się wyświetliła była niemal identyczna jak autoryzowana strona bankowości elektronicznej. Na szczęście zgłaszająca zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszustów. Niezwłocznie poinformowała o tym swój bank i policję. Dzięki temu nie straciła pieniędzy zgromadzonych na koncie.

Złotoryjscy funkcjonariusze prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online, szczególnie teraz, kiedy wielu miejscach widzimy wyprzedaże. Należy unikać klikania w nieznane linki, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i „czyszczą” konta bankowe!

źródło: KPP w Złotoryi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *