Ubogie kraje odmówiły przyjęcia 100 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19

Fot.: pexels.com

W grudniu ubiegłego roku ubogie kraje odmówiły przyjęcia około 100 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Spowodowane było to tym, że zbliżał się koniec ich przydatności. Informację tę przekazał Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Jak przypomina agencja AFP, WHO wielokrotnie oskarżało bogate kraje o to, że magazynują szczepionki przeciwko COVID-19. Biednym krają przekazują natomiast tylko te, które mają krótki termin ważności.

Nigeria, pod koniec grudnia 2021 roku, spaliła z tego powodu ponad milion dawek szczepionki firmy AstraZeneca. Otrzymała je kilka miesięcy wcześniej od krajów rozwiniętych, jednak data ważności preparatu była krótka i wygasła jeszcze przed jego podaniem. Kraje ubogie zaczęły w ostatnim czasie odmawiać przyjęcia szczepionek z krótkim terminem przydatności do użycia.

Dyrektor działu zaopatrzenia UNICEF Etleva Kadilli oświadczyła przed Komisją Rozwoju Parlamentu Europejskiego, że w grudniu odmówiono przyjęcia ponad 100 milionów dawek szczepionki, a większość odmów podyktowana była krótkim terminem przydatności tych preparatów. Poinformowała ona również, że kraje ubogie potrzebują dawek, które będą mogły być długo przechowywane.

Jak podaje agencja AFP w listopadzie i w grudniu 2021 roku ubogie kraje nie przyjęły 15 milionów dawek przekazanych im przez Unię Europejską. 75 proc. z nich stanowiły preparaty firmy AstraZeneca. Data ważności tych szczepionek, po ich dotarciu na miejsce, wynosiła mniej niż 10 tygodni.

WHO informuje, że 90 krajów nie osiągnęło progu 40 proc. zaszczepionej ludności. Około miliard ludzi w Afryce nie otrzymało dotychczas pierwszej dawki.

rzo

źródło: dorzeczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *