Śmierć kobiety z ciążą bliźniaczą. Wystąpienia RPO do szpitala, NFZ i prokuratury 

Fot.: pexels.com

Po śmierci 37-latki, która była w ciąży bliźniaczej, a jeden z płodów obumarł, Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Narodowy Fundusz Zdrowia, czy podejmie kontrolę szpitala. Ponadto o informacje o sprawie zwraca się do szpitala w Częstochowie, a do miejscowej prokuratury – o pierwsze ustalenia śledztwa.

Do RPO wpłynęły informacje, że pacjentka w ciąży bliźniaczej z uwagi na silny ból brzucha 21 grudnia 2021 r. trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. 

Według epikryzy lekarskiej 23 grudnia zmarło jej pierwsze dziecko. Lekarze nie chcieli usunąć martwego płodu. Sześć dni później zmarł drugi bliźniak. 

Po ponad miesiącu kobietę przetransportowano do innego szpitala, w którym zmarła. 

Z informacji medialnych wynika, że szpital utrudniał rodzinie kontakt z pacjentką oraz nie udostępnił dokumentacji medycznej. Wskazano również, że zatajano wiele spraw, ze strony medycznej padały sugestie, że za zły stan zdrowia pacjentki odpowiada jej nieodpowiednia dieta.

Dyrektora szpitala  w Częstochowie RPO prosi  o ustosunkowanie się do tych zarzutów.

Dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ pyta, czy podjął kontrolę w celu zbadania, czy doszło do uchybień.

Do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie zwrócił się zaś o podanie kwalifikacji prawnej śledztwa i ustaleń już poczynionych.

źródło: brpo.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *