Nie żyje profesor Marian Zembala. Wybitny kardiochirurg miał 72 lata

Fot.: Marian Zembala/screen wideo/YouTube

W basenie domu w Zbrosławicach znaleziono ciało profesora Mariana Zembali, wybitnego kardiochirurga, byłego ministra zdrowia oraz wieloletniego dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, ciało profesora znaleziono w basenie przy jego domu w Zbrosławicach, a sprawę śmierci bada policja pod nadzorem prokuratury. Podano także, że mężczyzna zostawił list, który zaadresowany był do jego bliskich. Osoba znająca kulisy tej tragedii w rozmowie z Gazetą Wyborczą poinformowała, że nie można wykluczyć tego, że profesor popełnił samobójstwo. W liście pojawiło się bowiem zdanie, że mężczyzna nie chciał być ciężarem.

Profesor Marian Zembala w 2001 roku, jako pierwszy w Polsce, przeszczepił choremu płuco-serce, wykonał także zabieg wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.

Marian Zembala był wielokrotnie odznaczany. W 2004 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2005 roku dostał Order Uśmiechu. Był także uhonorowany Orderem Za Zasługi III Stopnia, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.

Profesora pożegnał na Twitterze obecny minister zdrowia Adam Niedzielski. „Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci” – napisał.

W czerwcu 2018 roku profesor przeszedł udar mózgu i od tej pory poruszał się na wózku inwalidzkim.

rzo

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice/Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *