Franciszek Pieczka kończy karierę. „Czas odpocząć”

Fot.: Franciszek Pieczka/screen wideo/YouTube

Franciszek Pieczka skończył w styczniu 94 lata. Aktor od kilku lat nie grał już w filmach ani nie występował w teatrze, ale do niedawna jeszcze pracował jako lektor. W najnowszym wywiadzie powiedział, że kończy karierę.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie. W 1954 roku ukończył PWST w Warszawie na kierunku aktorstwo, a zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Pierwszy raz na ekranie pojawił się w filmie „Pokolenie” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jako aktor stworzył wiele wybitnych kreacji. Ogromną popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”. Wystąpił także w takich produkcjach jak: „Wesele”, „Chłopi”, „Potop”, „Ziemia obiecana”, „Konopielka”, „Pograbek”, „Jancio Wodnik” czy „Quo vadis”. Widzowie pokochali go również za postać Stanisława Japycza w serialu „Ranczo”.

Ostatni raz na ekranie pojawił się w 2018 roku. W 2020 roku był lektorem w filmach dokumentalnych „Falenicka Atlantyda” i „Dialog. Życie zapisane w listach”.

W najnowszym wywiadzie aktor oznajmił, że kończy już swoją karierę. – W teatrze już nigdy nie zagram, nie planuję żadnych występów, bo nie ma już siły. Mam już 94 lata. Czas odpocząć – powiedział w rozmowie z „Super Expressem”.

Franciszek Pieczka to aktor, który jest wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Uhonorowano go m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Otrzymał także Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz SuperWiktora. W 2019 roku Piotr Gliński przyznał mu Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Całokształt Twórczości. W  2021 roku został odznaczony nagrodą aktorską za rolę męską w słuchowisku „Król Lear” na 20. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry” w Zamościu.

rzo – źródło: nwk24.pl/Super Express/Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *