Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Fot.: pixabay

Flaga państwowa, obok barw narodowych, godła i hymnu, jest jednym z symboli narodowych. Ich otaczanie czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela i wszystkich organów państwa. 2 maja oddajemy cześć polskiej fladze. Tego dnia, od 2004 roku, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – jedno z oficjalnych świąt państwowych ustanowionych przez Sejm w drodze ustawy. Jest ono okazją do zademonstrowania swej tożsamości narodowej oraz przywiązania do polskiego państwa.

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie” – stanowi przepis ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Flaga musi mieć proporcję boków 5:8 oraz ściśle określone odcienie bieli i czerwieni.

Zgodnie z przepisami prawa biało-czerwona flaga zawsze podnoszona jest na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, Prezydent RP oraz Premier i Rada Ministrów. Powiewa także przed budynkami, w których obradują rady gmin, miast, powiatów i sejmików województw – w trakcie ich sesji. Podczas uroczystości i rocznic oraz świąt państwowych flagi zdobią także budynki wszystkich urzędów państwowych i samorządowych. Ustawa zaleca ponadto wszystkim wywieszanie flag w te dni na budynkach mieszkalnych, a także przed siedzibami firm.

źródło: sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *