Minister zdrowia ogłasza koniec stanu epidemii w Polsce

Fot.: Ministerstwo Zdrowia/Facebook

16 maja, po dwóch latach, zniesiony w naszym kraju zostaje stan epidemii. Obowiązywać jednak nadal będzie stan zagrożenia epidemicznego.

— Od 16 maja przekształcamy stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. To, co widzimy, pozwala nam myśleć, że epidemia zdąża w kierunku sytuacji endemicznej, czyli takiej sytuacji, w której wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia endemia nie stanowi już zagrożenia dla życia społecznego i hospitalizacji. Ale trzeba zachować ostrożność — powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Stan epidemii w Polsce obowiązywał od 20 marca 2020 roku. Różnica między tymi sytuacjami prawnymi jest niewielka. Stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu zminimalizowana jej skutków. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzany jest w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. Jedną z różnic między obiema sytuacjami jest możliwość skierowania do przymusowej pracy przy zwalczaniu epidemii.

Już w kwietniu Adam Niedzielski zapowiadał zmiany, podkreślał jednocześnie, że na terenie naszego kraju w dalszym ciągu będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.

– Cały czas prowadzimy bardzo dokładny monitoring sytuacji. Jeżeli patrzymy na to, co dzieje się po stronie infekcji, mniej więcej odzwierciedla to liczby z ostatnich dwóch tygodni. Cały czas obserwujemy kontynuację spadków, ciągle tendencja do spadku ma miejsce — powiedział minister zdrowia. — W tej chwili nie ma żadnej alertowej mutacji. WHO nie ocenia żadnej z mutacji jako taką właśnie alertową — dodał.

– Prawdziwym testem w jakim miejscu jesteśmy z epidemią będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można, w wyniku powrotu do szkół, do pracy, zwiększonej transmisji i też pewnej sezonowości, którą do tej pory obserwowaliśmy. Dlatego, ten stan zagrożenia na pewno będziemy, co najmniej do tego okresu wrześniowego, utrzymywać – podkreślił Niedzielski.

rzo

źródło: nwk24.pl/Ministerstwo Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *