Ostatnie pożegnanie prof. Waldemara Parucha

Fot.: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w ostatnim pożegnaniu śp. prof. Waldemara Parucha. Wybitnego naukowca i społecznika, człowieka zasłużonego dla polskiej edukacji i szkolnictwa wyższego żegnali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, współpracownicy, osoby związane ze światem nauki. Uroczystości pogrzebowe, które miały charakter państwowy, odbyły się w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach.

Czas przypieczętował na wieki wszystkie uczynki, tak wiele sukcesów i tak wielkich osiągnięć pana profesora Waldemara Parucha – powiedział Minister Przemysław Czarnek na uroczystościach pogrzebowych śp. prof. Waldemara Parucha. 

Szef MEiN podkreślał zasługi Zmarłego dla polskiej edukacji i szkolnictwa wyższego. Wspomniał wspólną pracę w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz pełną profesjonalizmu i zaangażowania postawę prof. Waldemara Parucha. Zaznaczał, że wyniki pracy zespołu, którym kierował w MEiN, będą podstawą do dalszych działań w najbliższych tygodniach i miesiącach. 

Był bardzo lojalnym współpracownikiem i przyjacielem, niezwykle wymagającym – podkreślał Minister Edukacji i Nauki, przywołując postać prof. Waldemara Parucha. – Dziękujemy za to, że od nas tak wiele wymagałeś. Dziękujemy za ten dorobek, który zostawiłeś – mówił szef MEiN. 

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że Zmarły wychował wielu uczniów, którzy będą rozwijali i pielęgnowali jego spuściznę intelektualną: – Oni będą kontynuować to dzieło – podsumował. 

Ostatnie pożegnanie prof. Waldemara Parucha 

Uroczystości pogrzebowe prof. Waldemara Parucha odbyły się 16 maja br. i miały charakter państwowy i odbyły się w asyście żołnierzy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. W nabożeństwie żałobnym uczestniczyli: premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy i członkowie rządu, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, współpracownicy, osoby związane ze światem nauki i polityki.   

Prof. Waldemar Paruch spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Tomaszowicach. 

List kondolencyjny Ministra Edukacji i Nauki

Ta przedwczesna śmierć to wielki cios dla nas wszystkich i niepowetowana strata dla polskiej nauki. Nie sposób wyrazić bólu, a także opisać poczucia straty, których z tego powodu doświadczamy – napisał Minister Edukacji i Nauki w liście kondolencyjnym skierowanym do rodziny Zmarłego. 

Minister Edukacji i Nauki przypomniał sukcesy i dokonania prof. Waldemara Parucha, a przede wszystkim zaznaczył, że wielokrotnie czerpał z jego doświadczenia i erudycji: – W sposób szczególny i osobisty żegnam dziś mojego bliskiego współpracownika, przewodniczącego zespołu ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki, doradcę, z którego erudycji, doświadczenia, a także mądrości dane mi było − i nadal będzie, bo pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo intelektualne − korzystać. 

Prof. Waldemar Paruch urodził się 15 września 1964 r. Był absolwentem historii i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz wykładowcą tej uczelni. W 2018 r. został Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych, a następnie pierwszym szefem CAS, którym kierował do 2019 r. Od 2020 r. prof. Waldemar Paruch pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Był także członkiem gabinetu politycznego Ministra Edukacji i Nauki.

7 kwietnia 2022 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *