Nie żyje Vangelis. Kompozytor miał 79 lat

Fot.: Vangelis/Facebook

W wieku 79. lat zmarł legendarny, grecki kompozytor Vangelis. Do wiadomości publicznej nie podano informacji o przyczynie jego śmierci.

Evangelos Odysséas Papathanassíou nie żyje. Informację o śmierci podały w czwartek greckie media, które powołały się na jego prawników. Kompozytor zmarł 17 maja, późnym wieczorem, w szpitalu we Francji.

Vangelis urodził się 29 marca1943 roku w Grecji. Już jako czteroletnie dziecko zaczął zajmować się muzyką. Nigdy nie odebrał żadnego, formalnego, wykształcenia muzycznego – był samoukiem. Gdy miał 6 lat wystąpił po raz pierwszy przed publicznością prezentując kompozycje własnego autorstwa.

W 1963 roku założył zespół rockowy Forminx, grając muzykę pop i covery Beatlesów, ale kilka lat później zaczął pracować nad muzyką i sesjami filmowymi. Po przeprowadzce do Paryża, w 1968 roku, m.in. z Demisem Roussosem, założył progresywno-rockowy kwartet Aphrodite’s Child. Grupa odniosła sukces na listach przebojów w kilku krajach europejskich. W 1975 roku przeprowadził się do Londynu i tam zaczął współpracować z wokalistą Yes, Jonem Andersonem, z którym w latach 1980-1991 wydał cztery albumy jako Jon i Vangelis.

Był cenionym i znanym kompozytorem: w 1982 roku otrzymał Oscara za najlepszą muzykę do filmu „Rydwany ognia”. Wkrótce rozpoczął współpracę ze słynnym reżyserem, Ridleyem Scottem. Vangelis stworzył także muzykę do takich filmów jak „Łowca androidów”, 1942. Wyprawa do raju, „El Greco” czy „Alexander”.

Legendarny kompozytor zmarł 17 maja 2022 roku. Przyczyna jego śmierci nie została podana do wiadomości publicznej.

rzo

źródło: rollingstone.com/france24.com/variety.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *