Wylewali chemikalia do gleby. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku

Fot.: Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie wspólnie z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie ustalili miejsce, gdzie do gleby trafiały prawdopodobnie odpady poprodukcyjne. Zatrzymali tam na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy właśnie wylewali chemikalia.

Strażnicy graniczni i policjanci 20 maja wieczorem zauważyli, że na terenie jednej z firm w powiecie wejherowskim do gleby trafiają prawdopodobnie niebezpieczne chemikalia – odpady poprodukcyjne. Na miejscu ujawniono wykopany koparką głęboki dół w ziemi, do którego dwaj mężczyźni właśnie wylewali rozpuszczalniki z 26 plastikowych beczek o pojemności około 120 litrów każda. Usypana hałda ziemi z wykopu miała stanowić zasłonę dla ich działań. Jak wstępnie ustalono, proceder ten mógł trwać od wielu lat.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do wejherowskiej komendy Policji. Na miejscu zdarzenia pracował technik kryminalistyki, który zabezpieczał ślady i dowody przestępstwa. Wezwano także straż pożarną oraz przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy także zabezpieczyli próbki do dalszej analizy.

Z mężczyznami zostały przeprowadzone czynności procesowe, śledztwo prowadzi wejherowska prokuratura. Za popełnione przestępstwo może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone, że wstępna kwalifikacja czynu będzie zmieniona z uwagi na gromadzony wciąż materiał w tej sprawie.

źródło: Straż Graniczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *