Wielka Brytania: 120 tysięcy funtów odszkodowania za śmierć po szczepionce przeciw Covid-19

Fot.: pixabay

Partnerka 48-letniego mężczyzny, który zmarł po przyjęciu szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymała 120 tysięcy funtów odszkodowania. BBC informuje, że to pierwsze w Wielkiej Brytanii zadośćuczynienie, które wypłacono z tego tytułu.

Mężczyzna z Alston w Kumbrii przyjął preparat przeciwko Covid-19 produkowany przez koncern farmaceutyczny AstraZeneca. Tuż po otrzymaniu szczepionki zaczął on uskarżać się na silne bóle głowy. Trafił więc do szpitala Royal Victoria Infirmary w Newcastle gdzie zmarł. Sekcja zwłok wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci były powikłania po szczepionce. U 48-latka osiem dni po szczepieniu, które miało miejsce w maju 2021 roku, rozwinęła się wywołana szczepionką immunologiczna małopłytkowość zakrzepowa (VITT).

Vikki Spit, partnerka mężczyzny, wystąpiła więc o odszkodowanie. Na wypłatę zadośćuczynienia musiała czekać ponad rok. 39-latka otrzymała 120 tysięcy funtów. Uważa ona, że kwota nie jest wystarczająca, gdyż po śmierci partnera popadła ona w długi. „Wciąż jestem załamana nagłą utratą mojego partnera, z którym byłam 21 lat. A oprócz tej emocjonalnej traumy stanęłam również w obliczu trudności finansowych w wyniku utraty wkładu Ziona w finanse domowe. Wypłata 120 000 funtów z programu odszkodowań za szkody spowodowane szczepionkami nie obejmuje utraty zarobków, które osoba po czterdziestce zarobiłaby przed przejściem na emeryturę” – powiedziała Vikki. „Po prostu nie ma odpowiedniej pomocy finansowej pochodzącej od rządu, aby wesprzeć tych, którzy stracili rodzinę przez szczepionkę” – dodała.

BBC podało, że jest to pierwszy przypadek osoby, która otrzymała odszkodowanie z powodu śmierci wynikającej z negatywnego działania szczepionki przeciw Covid-19. Kwotę wypłacono w ramach rządowego programu odszkodowań za szkody poszczepienne.

„Program odszkodowań za szkody poszczepienne wymaga pilnej aktualizacji i ponownego przemyślenia. Proces składania wniosków był nie tylko długi i nieefektywny, ale odszkodowanie, które otrzymała Vikki, nie odzwierciedla ani nie naprawia pełnego ekonomicznego wpływu śmierci jej narzeczonego” – powiedział James Bell z firmy Hodge Jones & Allen, która zajmuje się zaniedbaniami medycznymi.

rzo, źródło: BBC/newsandstar.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *